3pl-логістика. Що це означає для клієнта?

Ринок логістичних послуг розвивається разом зі світовою економікою, намагаючись задовольнити всі запити підприємців. Якщо раніше достатньо було тільки організувати доставку вантажу з однієї країни в іншу, теперь клієнти хочуть отримувати весь комплекс послуг, тому шукають компанії, які також допомагають у страхуванні, зберіганні, митному оформленні товарів. 

Абревіатура PL означає «party logistics» та вказує на кількість сторін-учасників процесу доставки вантажу.

• 1pl — компанія власник вантажу сама займається доставкою товару та супутніми операціями;

• 2pl — частину обов’язків з доставки бере на себе відправник вантажу, частину — отримувач або ж частину процесів віддають стороньому перевізнику;

• 3pl — всі чи більша частина задач по транспортуванню вантажу делегується у повноваження залученної логістичної компанії.

3pl-оператор — це вже не просто транспортна компанія, яка перевезе вантаж з однієї точки в іншу, це підрядник, який надає послуги «під ключ», позбавляючи замовника від необхідності самостійно наймати чи залучати сторонніх юристів, експедиторів, митних брокерів і тд. В обов’язки 3pl-оператора входить:

1. Підготовка оптимального маршрута та доставка вантажу.

2. Оформлення документів.

3. Супровід вантажу на митниці.

4. Страхування.

5. Експедирування вантажів.

6. Зберігання вантажів на складі.

Відмінною рисою 3pl-компаній є наявність розгалуженої внутрішньої інфраструктури. Наприклад, обов’язковим є наявність таких активів:

Власні або орендовані на постійній основі складські приміщення, оснащені для зберігання різних видів вантажу. Склади мають відноситися як мінімум до категорії B по міжнародній класифікації. Це сучасні приміщення, оснащені системами сигналізації, вентиляції та терморегуляції.

Власний автопарк для перевезення різних вантажів. Цей пункт є важливим, тому що передаючи організацію вантажних перевезень сторонній компанії, клієнт позбавляється від необхідності утримувати свої вантажні машини.

• Наявність у штаті спеціалістів різних профілів: юристів, митних брокерів, спеціалістів зі страхування, фінансистів.

Співпрацю з 3pl-компанією допомагає підприємцям скоротити витрати на логістику, тому що дає можливість відмовитися від пошуку декількох підрядників, довгострокової оренди складів та транспорту, а також утримання штату співробітників. 

Зараз на ринку з’являються й 4pl та 5pl-оператори. Такі компанії займаються не тільки логістичними ланцюгами та супроводом, а й створенням програмного забезпечення під потреби конкретного бізнесу. Іноді вони беруть на себе й комунікацію з замовниками своїх клієнтів.