Вивчаємо терміни: демередж та детеншн

Морські перевезення — це чітко регламентований процес. Встановлені правила та строки дозволяють всесвітній системі доставки вантажів працювати злагоджено та передбачувано. Через те, що час доставки морських вантажів напряму залежить від руху суден та контейнерів, в цій сфері часто зустрічаються різноманітні штрафи за зрив встановлених строків. Частина з них стосується затримки вантажів чи власне контейнерів. Найбільш розповсюджені стягнення називаються демередж та детеншн. Через схожість понять їх легко переплутати, тому варто розібратися у відмінностях.

1. Демередж (англ. —  demurrage) — стягнення, яке може отримати вантажовласник у двох випадках:

За затримку судна у порті довше встановленого в договорі між Адміністрацією порту та морською лінією строку. Залежно від того, що стало причиною затримки, адресатом штрафу може стати компанія-судовласник чи відправник вантажу, який затримав судно.

За зберігання вантажу більше пільгового періоду. Стягнення отримує або лінія, яка вчасно не організувала завантаження, або вантажовласник..

Коли мова йде про зберігання вантажу в портах використовується ще один термін — сторедж (англ. — storage). Він не стосується затримки суден, а відноситься тільки до використання території порту для зберігання вантажу. Після завершення пільгового періоду розмір добової вартості зберігання зростає з кожним днем.

2. Детеншн (англ. — detention) — термін, який також має декілька значення:

Оплачений строк використання контейнера, власником якого є морська лінія. Тобто час, за який вантажовласник має доставити свій вантаж та повернути контейнер лінії. Сума та строк детеншена мають бути вказані у договорі перевезення. 

Стягнення, яке доведеться заплатити, якщо у встановлені строки контейнер не повернули власнику. Тобто клієнт платить лінії за те, що вона не може використовувати свій контейнер за призначенням, а отже, не отримує прибуток.

Варто зазначити, що система стягнень вводилась, аби стимулювати вантажовласників дотримуватися строків заради власного ж комфорту та вигоди, але під час пандемії COVID-19 підприємці вимушені нести додаткові витрати через затримки у портах, викликаних нестачею контейнерів та заторами. Деякі порти вже відмовляються від стягнення штрафів, але дискусія з цього приводу ще продовжується.