Види транспортних накладних

Міжнародна доставка вантажів передбачає укладення договору не тільки між продавцем та покупце, а й між відправником чи отримувачем та перевізником, залежно від того, яка з сторін бере на себе відповідальність за перевезення. В такому договорі перевізник зобов’язується отримати вантаж й доставити його у місце призначення. Свідоцтвом підписаного договору є транспортна накладна. В ній дублюється інформація з договору: вид, вага, об’єм, упакування товару, дані про перевізника та транспортний засіб.

Накладні бувають декількох видів:

1. Коносамент. Використовується для морських перевезень. У документі зазначаються порти відправлення та призначення, маршрут судна, інформація про товар та отримувача. Останній пункт особливо важливий, тому що перевізник має право передати вантаж тільки вказаній у документі особі. Також в коносаменті вказують, яка із сторін оплатила чи має оплатити фрахт.

Документ підписують після завантаження товарів на борт.

Залежно від обраного маршрута, коносаменти поділяються на декілька видів:

• прямий — із порта відправки до пункта призначення вантаж доставляють на одному судні;

• наскрізний — вантаж переміщують на інше судно в одному з портів на маршруті;

• збірний — загальна накладна на вантажі різних замовників;

• страховий — окрім стандартних даних, вказується інформація про страхування вантажу.

• лінійний — видає суднохідна компанія, яка здійснює перевезення вантажів по регулярному маршруту.

Також іноді перевізники заповнюють «брудний» коносамент (dirty bill of lading) — документ, де описані пошкодження, які отримав вантаж чи пакування під час транспортування.

2. Залізнична накладна (Railway Bill). Відправник передає її представнику залізниці на станції завантаження товарів. В Україні накладну на перевезення вантажів потягом можна складати в електронному вигляді.

3. Авіанакладна (Air Waybill). Існує внутрішня та зовнішня авіанакладні:

 внутрішню оформлює відправник, вона свідчить про факт укладення договору про перевезення з авіакомпанією, порядковий номер надає відправник;

зовнішню видає авіакомпанія, одну на весь вантаж, що перевозиться, навіть якщо відправники чи отримувачі різні.

Зовнішня накладна має унікальний порядковий номер, аби вантаж можна було відстежити.

4. CMR — накладна на автоперевезення. Окрім загальної інформації про маршрут та сторони договору, тут вказується марка, модель, реєстраційний номер тягача та причепу. Також для автомобільних перевезень використовуються CARGO TIR або книжка МДП — документ, що дозволяє перевозити пломбовані контейнери через кордони країн, що долучилися до Конвенції міжнародних дорожних перевезень.