Вантаж пошкодили під час перевезення. Що робити?

Претензія про втрату чи пошкодження вантажу, яку в офіційному порядку висловлює отримувач вантажу перевізнику або експедитору, називається рекламацією. Вона передбачає повну або частичну компенсацію видатків. Але, перш ніж направляти рекламацію підряднику, необхідно виконати ряд процедур.

1. Якщо у момент передачі вантажу виявлено пошкодження чи вантаж частково втрачено, не варто підписувати документи про передачу. Потрібно запросити на місце вивантаження юриста чи незалежного сюрвейєра.

2. Потім складається акт з описом всіх пошкоджень та недостач. Вкажіть, що саме пошкоджено (упаковка, власне вантаж, якась його частина) і в якій кількості. Акт повинні підписати як заявник, так і представник перевізника (водій фури, агент морської лінії в порту, працівник терміналу). Також потрібно зробити відмітку в транспортній накладній.

3. Якщо є можливість, зафіксувати факт пошкоджень на фото та відео.

4. Направити рекламацію з копіями акту, транспортної накладної, рахунку від продавця перевізнику/експедитору. Транспорті компанії страхують свою відповідальність за перевезення окремо, але якщо вину перевізника довести не вийде, страхова не виплатить компенсацію.

5. Другий комплект документів, які підтверджують розмір нанесених збитків, із заявою на відшкодування направляють в страхову компанію, де був застрахований вантаж.

Також важливо перевірити у договорі з постачальником умови Incoterms, на яких перевозиться вантаж, а також момент передачі прав власності. Якщо в договорі вказано, що до отримання вантажу покупцем товар належить відправнику та він несе відповідальність за можливі ризики, то тільки він може вимагати компенсацію від перевізника. При цьому відправник зобов’язаний компенсувати отримувачу вартість недоотриманого вантажу.