Термін дії ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, що була підписана у липні 2022 року, завершиться вже 22 листопада. За цей час з портів Одеси, Чорноморська та Південного вийшли 360 суден, що загально перевезли понад 7,7 мільйонів тон вантажів. За словами Президента України Володимира Зеленського, 60% вантажів було відправлено до країн Азії та Африки.
Наразі сторони-підписанти ініціативи активно обговорюють можливість продовження роботу «зернового коридору». Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та міністр оборони Туреччини Хулусі Акар днями зустрілися для обговорення подальших кроків. «Сторони-учасники «Ініціативи» – ООН, Туреччина та Україна, висловили готовність продовжити її дію і запевнили у докладанні максимальних зусиль для її успішної реалізації. На даний момент немає жодних сумнівів, що робота «зернового коридору» буде продовжена після 22 листопада», — заявив Кубраков. За його словами, робота «коридору» допомогла стабілізувати ціни на продовольство та протидіяти загрозі глобального голоду.
Також українська делегація наголосила на необхідності прискорення роботи Спільного координаційного центра, що проводить перевірку суден. «Завдяки цьому вдасться суттєво збільшити об’єми експорту зерна в держави Африки, Азії та Європи, а також запобігти утворенню черг на перевірках», — заявляють в пресс-службі Міністрества інфраструктури України.
Думку уряду Туреччини висловив радник президента Туреччини Ібрагім Калин на одному з місцевих телеканалів. Калин вважає, що роботу коридору потрібно продовжити на строк від трьох місяців до року.
Нагадаємо, що у липні була підписана ще одна ініціатива — «дзеркальна» до української — із підписантами від Туреччини, ООН та Росії. Поки представники країни-агресора не робили заяв щодо подальшої роботи «зернового коридору».