Залізничні перевезення під час війни: як живе галузь

Незважаючи на те, що залізнична інфраструктура майже щодня зазнає втрат через війну на території України, пасажирські та вантажні потяги не зупинилися й галузь намагається знаходити нові рішення для розвитку у військовий час.

Так, британське видання Reuters зазначає, що численні ракетні атаки не змогли вивести із ладу залізничну систему на більшій частині країни. За даними видання, через пошук нових шляхів постачання вантажів до Європи та інших країн світу в обхід українських портів, значна увага приділяється залізничним перевезенням. З початку повномасштабного вторгнення потяги перевезли близько 140 тис. тонн вантажів (дані на 11 травня). 

Втім, за словами заступника директора департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерія Ткачова, потенціал українського перевізника значно вищий, але поки що існують обмеження зі сторони європейських країн. 

Під час онлайн-конференції «Економіка війни: огляд травня та фокус на інфраструктуру» Ткачов заявив, що зараз є можливість перевозити залізницею приблизно 3,8 млн тонн вантажів на місяць, при цьому потужності «Укрзалізниці» дозволяють збільшити ці обсяги до 22 млн тонн. «Транспортна система європейських країн не готова технічно перевозити такі великі обсяги. Їй потрібен додатковий рухомий склад: вагони та локомотиви. Їм потрібно добудовувати певні гілки, щоб можна було пропускати більший обсяг вантажів», — каже Ткачов, додаючи, що різниця у ширині колії також додає проблем, адже потрібно змінювати колісні пари, чи шукати й без того дефіцитні європейські вагони для перевантаження.

Про необхідність розвитку цього напрямку та відкриття «зелених коридорів» для спрощення перевезення українських вантажів говорять й в Європі. Єврокомісія створила план заходів задля пришвидшення перетину кордону та перевезенню по Європі української сількогосподарської продукції. Підприємців закликають надати додатковий транспорт для цих потреб, пріоритизувати операції з такими вантажам на вантажних терміналах, звільнити залізничні слоти, а також перевезти мобільні навантажувачі зерна на прикордонні термінали для пришвидшення процесу перевалювання. 

Приватні компанії в цей час розпочали пошук нових маршрутів. Так, транспортна компанія ÖBB Rail Cargo Group, яка раніше займалася перевезення зернових до Німеччини, в травні організувала першу відправку залізничними шляхами українського зерна до Австрії. У компанії планують зробити курсування потягу регулярним — два рази на місяць.

У той же час німецький перевізник Deutsche Bahn Cargo підключиться до процесу доставки вантажів до узбережжя Адріатичного та Північного морів.

Представники компаній заявляють, що розвиток нових маршрутів та пришвидшення процесу перевезень допоможуть забезпечити зерном не тільки Європу, а й інші країни світу, у тому числі на Африканському континенті, що дасть можливість запобігти виникненню продовольчої кризи та голоду.